Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umowa o zachowaniu poufności – jak określić obowiązki stron?

06 grudnia 2024 | Biznes | PAULINA CZAJKA

Umowa o zachowaniu poufności zabezpiecza przed ujawnieniem informacji poufnych udostępnianych w związku ze współpracą pomiędzy stronami. Może zostać zawarta na różnych etapach współpracy: negocjacji, trwania umowy o współpracy, a nawet po jej zakończeniu.

Celem umowy o zachowaniu poufności jest ochrona interesów strony ujawniającej informacje poufne. Strony powinny określić w umowie o zachowaniu poufności, jakie informacje będą stanowiły informacje poufne poprzez wskazanie ich rodzaju oraz ich zakresu. Powinny także określić precyzyjnie obowiązki stron w związku z zachowaniem poufności informacji.

1. Czym jest umowa o zachowaniu poufności?

W umowie o zachowaniu poufności strony zobowiązują się (albo jedna z nich) do zachowania w tajemnicy przekazywanych informacji. Umowa o zachowaniu poufności jest umową nienazwaną, co oznacza że nie została uregulowana w przepisach prawa. W konsekwencji, strony mają możliwość uregulowania w tej umowie swoich praw i obowiązków według swojego uznania oraz potrzeb, z tym zastrzeżeniem, że treść umowy nie może sprzeciwiać się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego (art. 3531 kodeksu cywilnego, dalej KC).

Umowa o zachowaniu poufności pozwala na zabezpieczenie stron przed ujawnieniem przekazywanych informacji. W umowie o zachowaniu poufności, strony ustalają zarówno zasady przekazywania informacji poufnych, jak również zasady zachowania poufności otrzymanych informacji poufnych. Szczegółowość uregulowania tych zagadnień będzie uzależniona od woli stron.

Umowa o zachowaniu poufności jest zawierana w związku z mającą powstać współpracą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13045

Wydanie: 13045

Spis treści

Reklama

Zamów abonament